Κυριακή
22 Σεπτεμβρίου 2024

Ανώμαλη προσγείωση για Ολυμπιακό - Ο παθιασμένος Άρης κέρδισε 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης

Οι Θεσσαλονικείς έστησαν "μπλόκο" στους "ερυθρόλευκους" οι οποίοι ηττήθηκαν (2-1) από τον εξαιρετικό Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης", μετρώντας δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών μετά τη λευκή (0-0) ισοπαλία κόντρα στον Παναιτωλικό τη προηγούμενη αγωνιστική.

Ο εξαιρετικός και διαβασμένος Άρης έδειξε από νωρίς τις ορέξεις του κόντρα στους Πειραιώτες και κατάφερε να πανηγυρίσει μία σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφτασε τους 8 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ολυμπιακός μετά τη νέα απώλεια βαθμών παρέμεινε στη τρίτη θέση της κατάταξης με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι του Άκη Μάντζιου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους “ερυθρόλευκους” με τέρμα του Μανού Γκαρθία μόλις στο 3ο λεπτό, στην πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης.

Δείτε ΕΔΩ το 1-0

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο τέταρτο και το γκολ που δέχτηκε από τον Άρη προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του, να γίνει πιο επιθετικός και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 19΄ η κεφαλιά του Ελ Κααμπί ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Βέλντε ένα λεπτό αργότερα. Στο 21΄ οι Πειραιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσικίνιο να περνά λίγο άουτ.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στην πολιορκία του Ολυμπιακού και στο 29΄ το σουτ του Ντιαντί από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Άρης έχασε διπλή ευκαιρία μέσα από την περιοχή με Γκαρθία και Μόντσου να μην μπορούν να σκοράρουν. Ο Τσικίνιο εκτέλεσε με ωραίο τρόπο ακόμη ένα φάουλ στο 37΄, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι για ακόμη μία φορά.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Λορέν Μορόν να κάνει την κοντινή προβολή μετά την ασίστ του Μανού Γκαρθία και να νικά τον Τζολάκη στο 41΄ για το 2-0, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η φάση ελέγχθηκε και μέσω VAR, με το γκολ να κατοχυρώνεται κανονικά στον Άρη, ενώ οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, με τον γυμναστή της ομάδας Χρήστο Μουρίκη να βλέπει την κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι Λούκα Παϊρέτο, ενώ την κόκκινη κάρτα είδε στο ημίχρονο και ο Αθλητικός Διευθυντής των Πειραιωτών, Ντάρκο Κοβάσεβιτς για διαμαρτυρίες προς τον Ιταλό διαιτητή.

Δείτε ΕΔΩ το 2-0

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έριξε στο παιχνίδι τους Ολιβέιρα και Γουίλιαν στο δεύτερο μέρος προκειμένου να βρει λύσεις επιθετικά και να ξαναμπεί η ομάδα του στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Στο 56΄ το σουτ του Ολιβέιρα από μακρινή απόσταση δεν απείλησε την εστία του Κουέστα.

Ο Άρης χτυπούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις και στο 65΄ μετά από ωραία ανάπτυξη ο Μορόν με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη. Ο Ελ Κααμπί από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έχασε μεγάλη στιγμή στο 70΄ για να μειώσει το σκορ, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα δύο λεπτά μετά κατέληξε λίγο άουτ.

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα με τον Μορόν από πλάγια θέση να σουτάρει και τον Τζολάκη να του λέει “όχι” στο 84΄.

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ελ Κααμπί για το τελικό 2-1.

Δείτε ΕΔΩ το 2-1

Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε μία αναμέτρηση με πάθος και από τις δύο ομάδες στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super...