Παρασκευή
20 Σεπτεμβρίου 2024

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ - Επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ

Αθλητισμός

Με δύο τέρματα του Αραούχο και ένα του Τσούμπερ σε διάστημα 19 λεπτών η ΑΕΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τον Απόλλων Σμύρνης στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Super League, κερδίζοντας με 3-0 μετά το πρώτο άσφαιρο (0-0) ημίχρονο.

Μοναδική καλή στιγμή για την «Ένωση» στα πρώτα 45’ η διπλή χαμένη ευκαιρία του Αραούχο στο 41’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ωστόσο πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 48’ έχασαν καλή ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Σίγκνιεβιτς αστόχησε για πολύ λίγο στο 48’, ενώ στο 51’ ο Τσιντώτας με έξοδο πρόλαβε και απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Σίγκνιεβιτς.

Στο επόμενο λεπτό (52’) από πάσα του Γκαρσία και πλασέ του Αραούχο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ (1-0), έδιωξε το άγχος και τα πράγματα απλοποιήθηκαν.

Στο 67’ από λάθος του Ντεντάκη, ο Τσούμπερ βρέθηκε σε θέση βολής για το 2-0 και στο 71’ ο Αραούχο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Μοχαμάντι στο 79’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.