Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που εξελίχθηκε σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά της διοίκησης της ΑΕΚ, η Ένωση δεν κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω από το 19ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Θεοχάρη Τσιγγάρα, με απευθείας κόκκινη κάρτα, για σκληρό τάκλιν πάνω στον Σέρχιο Αραούχο.

Η Ένωση, με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο για πρώτη φορά στον πάγκο της, προηγήθηκε με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία στο 28 λεπτό, αλλά ένα τραγικό λάθος του Τσιντώντα, 8 λεπτά μετά, έδωσε την ευκαιρία στον Γιάσμιν Κούρτιτς να ισοφαρίσει με απευθείας φάουλ στο τελικό 1-1.

Νικητής του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ ο… Ολυμπιακός, με τη διαφορά από τον 2ο ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στους 15 βαθμούς, μετά το σαρωτικό 5-1 επί του Αστέρα Τρίπολης.

Μόλις 32 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκαν οι παίκτες του Μαρτίνς για να ισοπεδώσουν τους Αρκάδες.

Ο Παπασταθόπουλος έκανε το 1-0 με κεφαλιά στο 52′. Ο Μασούρας ανάλαβε να τελειώσει το παιχνίδι, πρώτα στο 54′ και εν συνεχεία στο 57′

με τον Μπουχαλάκη να κάνει το 4-0 σε 14 λεπτά… καταιγίδας!