Κυριακή
08 Σεπτεμβρίου 2024

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 88-85 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ – Ο τίτλος θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Στο ΟΑΚΑ (14/6, 21:15) θα κριθεί ο εφετινός πρωταθλητής της Basket League, έπειτα από το μεγάλο break του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, με το οποίο ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-85 του Ολυμπιακού, εξαργυρώνοντας το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονό τους, όταν και σημείωσαν τη μεγάλη ανατροπή.

Για τους θριαμβευτές, ο Κέντρικ Ναν τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ενώ οι Λεσόρ και Γκραντ ακολούθησαν με 15, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός με την σειρά του είχε τον Λαρεντζάκη με 13 πόντους, με τους Παπανικολάου και Κάνααν να πετυχαίνουν από 11.

"Ερυθρόλευκη" υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο τέταρτος τελικός ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει το 5-0, και τον Εργκίν Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ αφού οι παίκτες του υπέπεσαν σε δύο λάθη στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για το 9-10, όμως ο Παπανικολάου, με τρίποντο και συνολικά 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε το 12-10, με τους ερυθρόλευκους να κρατούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου. Το «τριφύλλι» βρέθηκε ξανά στο +1 με το τρίποντο του Σλούκα (16-17), όμως η συνέχεια ανήκε στους ερυθρόλευκους οι οποίοι με 2 καλάθια από τον Μιλουτίνοφ και ένα από τον Γουίλιαμς-Γκος έκλεισαν το δεκάλεπτα στο +5 (22-17).

Στο +10 ο Ολυμπιακός, buzzer beater από τον Γκραντ για να μαζέψει στους 7 την διαφορά

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά (23-24), ωστόσο η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού ο ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (30-24).  Ο Χουάντσο ευστόχησε σε τρίποντο για το 30-27, για να ακολουθήσουν 5 πόντοι από Πετρούσεφ που έδωσαν την πρώτη διψήφια διαφορά στον τελικό (39-29). Το «μπρα-ντε-φερ» μεταξύ των δύο ομάδων στο σκοράρισμα συνεχίστηκε, ο Λαρεντζάκης με τρίποντο με 10 πόντους διατήρησε  την διψήφια διαφορά στο ματς, με τους  πράσινους να μειώνουν στους 6 (47-41), όμως να μην υπάρχει συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι στο +10 (51-41), όμως ο Γκραντ με buzzer-beater από το κέντρο μάζεψε στους 7 την διαφορά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με οδηγό την δυνατή του άμυνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην ισοφάριση (54-54) στο 6 λεπτά, ενώ από την λάθος επαναφορά του Παπανικολάου ο Ναν έκανε το 54-56. Ο Κάνααν με τρίποντο… «ανάσα», ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό που έμεινε για ώρα στους… 54, εγκλωβισμένος από την καλή άμυνα του «τριφυλλιού». Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρεις, όμως αυτή την φορά ήταν η σειρά του Κάνααν για buzzer beater με τον Αμερικανό να κάνει το 64-64.

O Nαν τον οδήγησε στην νίκη

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι πράσινοι πήρα βραχεία κεφαλή στο σκορ με τον Ναν (64-66), για να ακολουθήσουν οι βολές του Πετρούσεφ και το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 70-66. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε τις απαντήσεις και με τον επιθετικό πλουραλισμό βρέθηκε στο +8 (73-81). Ο Κέντρικ Ναν είχε πάρει… φωτιά φτάνοντας τους 25 πόντους, ενώ οι ερυθρόλευκοι δεν είχε την απαιτούμενη ψυχραιμία.  Αρχικά, ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε το τρίποντα για το 71-75 στο 34′, πήγε μέχρι μέσα για το 71-77, που έβαλε τις βάσεις νίκης. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 76-83, οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 4-0, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ στα 39.8″ με τη διαφορά στους δύο, είχε 1/2, ο Ναν είχε αμέσως μετά 0/2 και ο Γουίλιαμς-Γκος 1/2 για το 84-86 στα 9.8″. Ο Γκραντ έβαλε δύο για το +4 και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κάναν 11 (3/9 τρίποντα, 2/5 βολές), Παπανικολάου 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πίτερς 11 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (2/5 δίποντα, 7/10 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πετρούσεβ 11 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου 3 (1), Γκραντ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 25 (7/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 15 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 2 (2/2 βολές, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)