Παρασκευή
20 Σεπτεμβρίου 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στην 7η θέση η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών, συνέτριψε 19-10 τον Καναδά

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατέκτησε την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Συγκεκριμένα, με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών την πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατετάγη 7η στη διοργάνωση του Παρισιού, όπου κυνήγησε την υπέρβαση, χωρίς να τα καταφέρει.

Η Ελενα Ξενάκη έκανε... θραύση στα 2μ., με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (στο πρώτο εκ των οποίων αστόχησε η Βάσω Πλευρίτου) στα πρώτα 11 λεπτά, αλλά χρειάστηκε να ανέβουν και άλλες παίκτριες, προκειμένου η εθνική να πετύχει ένα σερί 3-0 και να ξεφύγει 7-3. Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3

Η εθνική είχε 6/10 με παίκτρια παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 6 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού, 1 στην κόντρα και 2 με μπάσιμο.

Ο Καναδάς είχε 5/12 με παίκτρια παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια και 3 από θέση φουνταριστού.

Νέο τζακ ποτ σημειώθηκε στην πρώτη κατηγορία του Τζόκερ στην κλήρωση 2808 της Πέμπτης. Και στη δεύτερη κατηγορία δεν βρέθηκε τυχερός. Δείτε τους τυχερούς αριθμούς και τη διαλ...