Τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε το παιχνίδι με την Αταλάντα και βρέθηκε να προηγείται με τον Τικίνιο (16′), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά με τον Τζιμσίτι (61′, 63′) και γύρισαν τούμπα τον αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 2-1, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον έξτρα γύρο του Europa League. Ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από την κακή διαιτησία του Σάντρο Σέρερ, ο οποίος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να μην φύγει η ομάδα του Πειραιά με θετικό αποτέλεσμα από το Μπέργκαμο.

Παρά την εχθρική διαιτησία του Σέρερ, οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι έχουν την ποιότητα για να κοντράρουν στα ίσια την Αταλάντα, μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ιταλία, αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη. Το 2-1 αφήνει τα πάντα ανοιχτά για την πρόκριση στους «16», με τον Ολυμπιακό να ψάχνει την ανατροπή στη ρεβάνς του Γ. Καραϊσκάκης (24/2).

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με τον κόσμο στο πλευρό της θα ψάξει την ανατροπή, που θα της δώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.