Πέμπτη
04 Ιουλίου 2024

Πορτογαλία – Σλοβενία 3-0 στα πέναλτι: «Κέρβερος» ο Ντιόγκο Κόστα έπιασε όλα τα πέναλτι των Σλοβένων (video)

Απίστευτη παράσταση από τον Ντιόγκο Κόστα που έπιασε τρία πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» (0-0, 3-0 πεν.) και έστειλε την Πορτογαλία στα προημιτελικά του Euro όπου θα παίξει με τη Γαλλία. Συγκλονιστική εμφάνιση από την Σλοβενία, παραλίγο μοιραίος ο Ρονάλντο που έχασε πέναλτι στην παράταση.

Τι ματς ήταν αυτό στην Φρανκφούρτη!

Όχι, ιδιαίτερα ποιοτικό δεν ήταν, αλλά από συγκινήσεις, άλλο τίποτα. Η Πορτογαλία κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ψυχωμένης Σλοβενίας και να προκριθεί στα προημιτελικά του Euro καθώς μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, νίκησε την Σλοβενία με 3-0 στα πέναλτι.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ντιόγκο Κόστα που έπιασε και τις τρεις εκτελέσεις των Σλοβένων ενώ στην παράταση κράτησε όρθια την ομάδα του σε τετ α τετ με τον Σέσκο. Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία για τους Ίβηρες που είχαν σε κακή βραδιά τον Ρονάλντο οποίος σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία το πέναλτι που απέκρουσε το Όμπλακ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.