Σε ένα παιχνίδι που κράτησε για σχεδόν τρεις ώρες Μαρία Σάκκαρη και Μάρτα Κόστιουκ έδωσαν μια τεράστια μάχη, με την Ουκρανή εν τέλει να επικρατεί με 2-1 και να παίρνει εκείνη την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Ελληνίδα τενίστρια παρότι προηγήθηκε στα σετ, είδε την αντίπαλό της να παίρνει το τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ, ενώ στο τέλος κάποια λάθη της στοίχισαν για να έρθει η ήττα και ο αποκλεισμός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τη Σάκκαρη, η οποία είδε την αντίπαλό της να παίρνει άμεσα προβάδισμα με 3-0 στα γκέιμ και ένα μπρέικ.

Η Ελληνίδα αθλήτρια πάντως δεν το έβαλε κάτω και με τρομερή απόδοση όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και με 5-3 μπροστά. Η Κόστιουκ μείωσε σε 5-4, αλλά η Σάκκαρη δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 6-4 και να περάσει μπροστά με 1-0 στα σετ.